نظارت در شورا در حد حرف است

رئیس شورای شهر تهران گفت: نظارت در شورا بر عملکرد شهرداری در سطح نظارت مجلس بر دولت نیست و باید ابزارهای لازم فراهم شود.
محسن هاشمی در جمع خبرنگاران درخصوص آخرین اظهار نظر خود که در اینستاگرام منتشر شده که در آن اعلام شده شورا ابزار نظارتی ندارد، گفت: من صفحه ای در اینستاگرام ندارم و این صفحات، صفحات هواداران من است این موضوعی که مطرح شد و من توئیت کردم زیرا در فضای مجازی این انتظار وجود داشت که شورای شهر در برخی از مسائل که در شهرداری اتفاق می افتد نظارت جدی تری داشته باشد و چون این صحبت ها زیاد مطرح شده بود من اعلام کردم که نه فقط در شورای تهران بلکه در تمام شوراها امکان نظارت همانند مجلس وجود ندارد.

حال این نظارت به صورت سوال از وزیر یا استیضاح و… مطرح باشد یا بتواند همانند مجلس رای به عزل وزیر بدهد یا در شورا مانند مجلس و دولت دیوان محاسباتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: این نوع نظارت وظیفه ذاتی شورا است اما ابزار این نظارت وجود ندارد. این نکته را به این سبب مطرح کردم که بتوانیم قانون شوراها را تکمیل تر از گذشته کنیم و ابزارهایی به شورا داده شود که بتوانند نظارت هایشان را عملیاتی کنندو تنها در حد حرف باقی نماند. در حال حاضر شورا فقط می تواند شهردار تهران را استیضاح کند و برای استیضاح شهردار نیازبه دو سوم رای اعضا است که کار بسیار دشواری است. بنابراین ابزار نظارتی بهتری را شوراها نیاز دارند.

محسن هاشمی با بیان تکمیل قانون شوراها هم می توان از شورای عالی استان ها اقدام کرد و هم از طرف هیات دولت و کمیسیون کلانشهرها، گفت: مجلس می تواند با ارائه طرح شوراها را در این راه همراهی کند تا شوراها بتوانند جدی تر در حوزه نظارت ورود کنند.

https://www.mehrnews.com/service/Society

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *